Srpen 2006

Michail Bulgakov - Mistr a Markétka

3. srpna 2006 v 12:44 | scz
Tak tuhle knížku jsem si půjčila na doporučení lidí z jednoho auditka na Nyxu a zatím se zdá, že jde o velice kvalitní dílo..zatím se nacházím zhruba v jedné třetině knihy, ale i tak už si mě dokázala získat.
Kniha má 397 stran a je rozdělena na dvě části, které obsahují dohromady 39 kapitol.
No a teď snad něco málo o autorovi...

Michail Bulgakov (1831-1940) se narodil v Kyjevě, kde vystudoval gymnázium a později lékařskou fakultu. Dlouho však u svého povolání nevydržel a už po třech letech lékařské praxe zběhl k iteratuře. Pracoval nejprve v novinách, od roku 1923 se živil jen psaním. Proslavil se románem Bílá garda. Velkým inspiračním zdrojem se mu stalo divadlo a jeho zákulisí, věnoval mu např. nedokončený Divadelní román, v němž se autobiograficky zrcadlí jeho dlouholetá dramaturgická i režijní činnost v MCHATU. Bulgakov osvědčil svůj satirický talent v groteskních prózách Osudná vejce či Psí srdce. Vrcholem jeho díla je pak bezesporu román Mistr a Markétka, který musel na své zveřejnění čekat více než pětadvacet let.

Něco málo o díle...
V groteskním pojetí se tu prolíná několik rovin: dusná atmosféra Moskvy dvacátých a třicátých let je líčena v záhadných a fantaskních kulisách, historická rovina originálním způsobem pojednává o Pilátovi a Ježíši Kristu, rovina filozofická reflektuje a zpřítomňuje motiv faustovský. Svůj vrcholný román psal slaný ruský autor bezmála dvanáct let a tento "příběh novodobého Fausta" dokončil spisovatel pět dní před smrtí.

Soudy zatím nechávám stranou, až zdolám i další dvě třetiny tohoto zatím vynikajícího díla, podělím se i o svůj vlastní názor, nejen o obal z knihy.