Oscar Wilde - Obraz Doriana Greye

1. června 2006 v 7:23 | scz |  Čtenářský deník - snad pomůže!

Oscar Wilde

Obraz Doriana Greye

Vlastním jménem Fingal O'Flahertie Wills, původem Ir, narozen v Dublinu, roku 1895 udělal osudovou chybu: zažaloval otce svého přítele pro pomluvu. Jeho odpůrce byl však osvobozen. Nakonec byl Wilde svým přítelem zrazen a nařčen z homosexuality. Byl odsouzen ke dvěma letům káznice s nucenými pracemi. Po propuštění z vězení odjel do Paříže, kde žil pod cizím jménem (Sebestien Melmoth). Zemřel předčasně v chudobě a zbědovanosti v jednom pařížském hotelu. Je pochován na hřbitově Pére Lachaise.
Obsah díla:
Hlavním hrdinou je Dorian Gray, dvacetiletý mladík neobyčejné krásy. Dorian se v ateliéru Basila Hallwarda, kterému stál modelem, seznámí s cynickým lordem Henrym Wottonem. Henryho Dorian velmi zaujal, a tak se rozhodne na něm uplatnit svou teorii "ovlivňování", upozorní ho na jeho krásu a mládí a na pomíjivost, s níž jsou spjaty. Dorian okouzlen vlastním obrazem, vysloví přání zůstat navždy mlád : změny jeho těla i duše má zaznamenávat obraz. První proměna obrazu nastane poté, co Dorian opustí mladou herečku Sibylu Vaneovou, která kvůli němu spáchá sebevraždu. Další proměny nastávají, když Dorian začne "okoušet všechny stromy světa". Obraz je zamčen na půdu, aby se na něj Dorian nemusel dívat, jen čas od času přijde svůj nespoutaný život s obrazem konfrontovat.
Dorian žije dvojím životem - navštěvuje nejvybranější společnost, ale zároveň je hostem i v nejhorších doupatech. Hallwarda, jemuž jedinému svěří tajemství, ubodá k smrti. Pod vlivem sílících výčitek svědomí se rozhodne polepšit. Když však obraz jeho úmysly zaznamená jako pokrytectví, v záchvatu vzteku jej probodne. Sluhové nacházejí před portrétem mladého Doriana ohyzdného starce, jehož podle prstenů identifikují jako Graye. Klíč ke správnému výkladu svého románu dal autor sám svým výrokem : "Když se Dorian snaží zabít své svědomí, zabíjí sám sebe." Děj románu, zasazený do Anglie na sklonku století, je rozdroben četnými náladovými popisy přírody, karikaturistickými skicami příslušníků anglické společnosti a hlavně rozsáhlými konverzačními pasážemi, v jejichž dialozích je používáno paradoxů a aforismů. Ústředním tématem je rozpor mezi požitkem z krásy a morálkou. Myšlence o utváření života podle zásad umění je podřízen i Dorianův milostný život, zejména vztah k Sibyle. V okamžiku, kdy Sibyla přestane hrát, tj. formovat sama sebe v umělecké dílo, ztrácí Dorianovu lásku. Dorian povyšuje estetický prožitek nad život,Je zde také hezky promítnut Dorianův proměnlivý postoj k portrétu a skrze něj i k sobě samému. Tento vztah se z počátečního okouzlení sebou samým postupně proměňuje v sebeopovržení.Posláním obrazu je reflektovat hrdinovo pravé "já". Příběh v podstatě pojednává o nepodplatitelnosti lidského svědomí. Je to román spíše problémový než dějový. Lord Henry Wotton sice imponuje svým intelektem, ale vystihuje jen časově omezenou estétskou pózu Wildovu, která vrcholila kolem roku 1890, a jíž se Wilde o několik let později veřejně zřekl.
Ukázka z díla:
"Lze odpustit člověku, když dělá něco užitečného, pokud se tomu neobdivuje.
Když dělá člověk něco neužitečného, lze ho omluvit jen tehdy, když se tomu nesmírně obdivuje.
Veškeré umění je zcela neužitečné."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 market market | E-mail | 19. prosince 2006 v 6:37 | Reagovat

ahojky.....potrebovala bych tenhle referat do skoly.....a chci se zeptat jestli si ho muzu pujcit???? a mam jeden dotaz..je to ztahle nekde z internetu nebo jsi to delala sama.....moooc bych to potrebovala vedet...dekuju moc.....mej se....a mas to tady pekny....;-)

2 Milan Milan | E-mail | 17. června 2009 v 20:45 | Reagovat

Naprosto geniální Wildovo dílo, které mi okrajově splývá s Balzacovou ŠAGRENOVOU KŮŽÍ. Nevím, proč mne ta paralela napadá, ale nějak to tak cítím.V každém díle jde o něco jiného ale přece.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama