Michal Viewegh - Lekce tvůrčího psaní

21. června 2006 v 9:46 | scz |  Čtenářský deník - snad pomůže!
Michal Viewegh

Lekce tvůrčího psaní

Vydalo nakladatelství Petrov v Brně roku 2005 jako svou 324. publikaci. Fotografie Vojtěch Vlk a obálka Bedřich Vémola. Počet stran 140.
Michal Viewegh se narodil roku 1962, žije v Praze a v Sázavě. Jeho knihy vyšly v celkovém nákladu více než tři čtvrtě milionu výtisků, byly již přeloženy do dvaceti jazyků a dočkaly se tří filmových a dvou divadelních zpracování.
Bibliografie: Názory na vraždu, Báječná léta pod psa, Nápady laskavého čtenáře, Výchova dívek v Čechách, Účastníci zájezdu, Zapisovatelé otcovský lásky, Povídky o manželství a sexu, Nové nápady laskavého čtenáře, Švédské stoly aneb Jací jsme, Román pro ženy, Báječná léta s Klausem, Případ nevěrné Kláry, Na dvou židlích, Vybíjená a Lekce tvůrčího psaní
Obsah díla:
Lekce tvůrčího psaní je komorní psychologická novela, která podle autorových vlastních slov pojednává hlavně o tom, jak obtížné je v Čechách napsat a koneckonců i prožít cituplný příběh.
Děj se točí okolo spisovatele ve středním věku, který o sobě v některých chvílích docela pochybuje o sobě i o celém kurzu. Navštěvuje jej šest studentů. Eva, Anička, Jasmína, Simona, Jakub a Kamil. Do kurzu se časem přidá i matka potetované Simony i snad jediného talentovaného Jakuba. Pouze však v roli pozorovatelky.
Příběh doplňují intermezza, ve kterých se fiktivní autor nad sklenkou mojita baví se svým vydavatelem Lumírem a probírají různé situace, které skutečný autor ztvárňuje v samotném obsahu.
Ukázka z díla:
Oskar se podívá na hodinky; seminář začíná přesně za pětatřicet minut. Všechny jeho pohyby jsou od té chvíle rychlejší: najít čisté tílko, vybrat košili, vyměnit hnědý pásek v kalhotách za černý. Problém s ponožkami; ještě ve dvaačtyřiceti neví, zda mají ladit s barvou bot, nebo kalhot. Možná zemře, aniž by se to dozvěděl. V rakvi je to ostatně jedno, oblek i boty budou černé. Napadne ho, zda dva rodinné pohřby v jediném roce mohou podobné úvahy ospravedlnit. Kde je sakra ta modrá košile? Při otvírání skříně si uvědomí, že jedná skoro panicky. Když je v bytě sám, se zvráceným potěšením dává někdy podobné woodyalenovské hysterii průchod, ale před manželkou s patnáctiměsíční dcerkou v náručí by měl předstírat rozvahu a nenucenost. Chtěl by snad mít dítě s někým, kdo nervózně poskakuje po předsíni s kalhotami u kotníků jen proto, že ho někde očekává pár studentů? Proč v něm po tolika letech na volné noze pořád přetrvává skoro absurdní smysl pro zodpovědnost?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dima Dima | Web | 27. prosince 2006 v 19:54 | Reagovat

Kouknete se na tenhle blog jsou tam spousta anket

2 Nada+Zdenek Nada+Zdenek | E-mail | 14. května 2007 v 14:18 | Reagovat

Dobry den,

jsme Nada a Zdenek z vyzkumne agentury Opinion Window Research International a v soucasnosti hledame kreativni lidi, sikovne hlavy pro aplikaci inovativnich kvalitativnich technik nazvanych Super Group.

Pokud jste kreativni, schopni teamove spoluprace, ochotni vyjadrovat svoje nazory a myslenky nahlas i pred druhymi, umite naslouchat ostatnim, neodmitate marketing jako obor a mate jeden patek v mesici volno anebo si to volno muzete udelat, hledame prave vas!

Z lidi jako vy planujeme vytvorit kreativni panel, ktery bude s nami pravidelne pracovat na nejruznejsich zajimavych projektech. Ucelem Super Group, kterych se budete ucastnit, bude vymysleni novych napadu, novych vyrobku, obalu vyrobku, designu vyrobku, sluzeb, zpusobu komunikace novych produktu a sluzeb.

Super Group, ktere se zucastnite spolu s dalsimi sedmi lidmi neni typicka skupinova diskuze, kterou mozna znate z oblasti marketingoveho vyzkumu. Je to kreativni skupina zalozena na interakci, kde spolecnym jmenovatelem je kreativita, zabava, ale vsechno ma take svuj rad. Super Group probiha ve dvou dnech, prvni den se formou brainstormingu a ruznych projektivnich technik tvori napady a druhy den piseme koncepty.

Co to vsechno znamena a jak to probiha, vam podrobneji vysvetlime na skoleni, ktere probehne 1. a 2. cervna 2007 (patek, sobota). Za ucast na skoleni budete odmeneni castkou 3000 Kc netto s prislibem dalsi kontinualni spoluprace s nasi spolecnosti. V ramci skoleni vam vse vysvetlime. Pujde o interaktivni skoleni, kde si vsechno (celou techniku Super Group) vyzkousite na vlastni kuzi.

Jeste pred tim nez se skoleni zucastnite, vyplnite dva testy (najdete v priloze), nimi si otestujete/me vase kreativni a osobnostni predpoklady a soucasne absolvujete F2F pohovor (cca 35 minut) se nami dvema (N+Z), abychom se poznali take osobne. (Pohovory planujeme na tyden 14. - 18.kveten  a 28. - 31. kveten.)

Jestlize si v duchu rikate, ze vsechny podminky splnujete a tato prace vas laka, odepiste, prosim na nase pracovni e-maily kaminova@opw.cz a melotik@opw.cz.

TESIME SE NA VAS ZAJEM!!!

Nada + Zdenek

3 mineral powder mineral powder | E-mail | Web | 14. února 2010 v 21:15 | Reagovat

Menschen mitgefohlt habe der mit roten Flecken vorne gestanden ist und sein Referat gehalten hat.

4 spam spam | E-mail | Web | 6. března 2010 v 19:34 | Reagovat

Hello admin, I must admit that today is my first time I visit here. However, I have found so many interesting thing in your blog and I really love that. Keep up the good work!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama