Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka švejka za světové války

30. května 2006 v 14:26 | scz

Jaroslav Hašek

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

V mládí navštěvoval gymnázium, kde byl v primě jeho třídním učitelem Alois Jirásek, kterého Hašek upřímně nenáviděl. Už v tomto období žil samostatně, začal se toulat a prošel Polsko, Uhry, Rakousko a řadu dalších států. Chvíli pracoval v bance, avšak i odtud ho vyhodili pro časté absence. V r. 1907 se setkal s Josefem Ladou, který ho ovlivňoval a s kterým Hašek údajně bydlel. Později vypukla 1. světová válka pod záminkou sarajevského atentátu, Hašek narukoval v k pluku do Českých Budějovic. Nastoupil do Rudé armády. Kvůli zhoršujícímu se zdraví, které bylo podlomeno alkoholem, pobytem v zajateckých táborech a prací v Rudé armádě, se přestěhoval do Lipnice nad Sázavou, kde chtěl dokončit své dílo, avšak 3.1.1923 ve věku nedožitých čtyřiceti let na ochrnutí srdce zemřel. Autory této doby spojovalo téma války. Hlavními představiteli legionářské prózy byli Rudolf Medek, František Langer, Jaroslav Kratochvíl a Josef Kopta. Ke konci života již nebyl schopen psát, a proto za něj psal jeho žák. Ani tak své dílo nestihl dokončit.
Ilustroval:Josef Lada
Forma: autor pracuje s obecnou češtinou v hovorovém jazyce a používá německých počeštěných slov
Obsah:
1. díl - Švejk se dozví od paní Mülerové, že byl zabit Ferdinand d´Este a chce se vydat do války za císaře pána. Prohlídková komise ho ale pošle do blázince mezi simulanty. Z vojenské věznice se dostane díky polnímu kurátoru Katzi a stává se jeho sluhou. Zanedlouho má, ale Švejk nového pána nadporučíka Lukáše, protože ho Katz prohraje v kartách.
2. díl - Švejkovi, který se vydá na vojnu, ujede vlak a on se vydá za posádkou pěšky, bloudí, ale přece jen se dostane na východní frontu. Při putování se setká s poručíkem Dubem, bývalým profesorem gymnázia.
3. díl - Švejk vystupuje na pozicích rak.. armády na ruské nebo srbské frontě.
4. díl - Švejk omylem přejde na ruskou stranu fronty a padá do ruského zajetí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dech dech | 5. března 2008 v 18:31 | Reagovat

http://ld.johanesville.net/hasek-01-osudy-dobreho-vojaka-svejka-za-svetove-valky-i-v-zazemi?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama