Alfred de Musset - Zpověď dítěte svého věku

30. května 2006 v 14:29 | scz

Alfred de Musset

Zpověď dítěte svého věku

Představitel druhé generace francouzských představitelů romantismu se narodil 11. prosince 1810 v Paříži, pocházel z aristokratické rodiny, ve které otec i dědeček byli literárně činní. Od dětství byl rodiči chráněn a obdivován. Již na lyceu, kde vynikal studijními úspěchy, psal básně a latinské verše. Přerušil studia práv a medicíny a začal se plně pod vlivem Victora Huga věnoval literatuře. Žil životem zlaté mládeže, navštěvoval literární kroužky. Jeho první divadelní hry neměly úspěch, proto dál psal dramata jen k četbě.
Ve 30. letech se seznámil s George Sandovou, starší emancipovanou spisovatelkou. Jejich vztah byl velmi bouřlivý, poznamenaný rozchody a usmiřováním. V té době vznikaly také Mussetova nejlepší díla. Vztah skončil v roce 1935, ale z rozchodu se Sandovou se Musset nikdy nevzpamatoval.
V roce 1840 těžce onemocněl, přestal psát a věnoval se práci knihovníka ministerstva vnitra. V roce 1852 byl zvolen do Francouzské akademie. Zemřel 2. května 1857 v Paříži.
Hlavní postavy:

Octavius de T. - zničený, zoufalý, žárlivý, ale jde za svým cílem, typický romantický hrdina

Brigita Piersonová - laskavá, trpělivá, mírumilovná, přátelská
Jindřich Smith (přítel Octavia a Brigity, Desgenais (advokát), Larive (sluha), Mercanson (kněz)
Obsah:
Oktaviovi de T*˙je 19 let, studuje lékařství a práva, aniž by věděl pro který obor se jednou rozhodne.Studium mu potíže nečiní, nemá ani finanční obtíže, a tak se věnuje zábavě a lásce. Při jednom z večírků náhodou přistihne svou milenku v důvěrném kontaktu se svým přítelem. Následuje souboj, při němž je lehce zraněn na paži, ale mnohem větší ránu má v duši. Jeho svět se zhroutí, když zjistí, že žena, kterou miloval, si rozhodně žádné výčitky nedělá. Oktavius se upne na dalšího přítele , právníka Desgenaise. Stávají se kumpány mnoha divokých pitek a veselí, jejich životem prochází mnoho dalších žen. Oktaviovi však není lépe. To, nač chtěl zapomenout, se ve světle mravního rozkladu společnosti rozrůstá do obludných rozměrů. A pak na jednom z večírků dostává Oktavius zprávu, že jeho otec umírá. Jede tedy na venkov, ale otce již nezastihne.Rozhodne se zůstat v otcově domě. Žije tu se sluhou Larivem a zdá se, že jeho život bude mít pevný řád, a on sám konečně najde klid. Jednoho dne při procházce potká Oktavius mladou ženu. Dozví se o ní, že je dobrým duchem chudých a nemocných celého kraje, že je to zbožná a vážená vdova Brigita Piersonová, které se přezdívá Brigita Růže (kdysi dostala cenu nevinnosti - růži). Žena jej zajímá, a proto se s ní spřátelí. Brzy však přátelství přerůstá v lásku. Brigita návrhy zpočátku odmítá, ale Oktavius ji o hloubce svých citů přesvědčí. Zdá se, že oba konečně našli své štěstí. V této chvíli však Oktavia opět ovládnou pochybnosti. Pochybnosti, které tento vztah postupně změní v peklo. Brigitě je málo platné, že obětovala svůj smysl života, svou čest i mínění a přízeň svých příbuzných. Je rozhodnuta následovat Oktavia kamkoli na světě. Dojedou však jen do Paříže, kde Oktaviův příběh začal. Odtud dál už žádná cesta nevede. Oktavius dál mluví o lásce, trpí pro ni, ale není schopen své lásce nic dát. Ačkoli Brigita přistupuje na tento nerovný vztah, jejich cesty se rozcházejí a Oktavius odjíždí sám dál trpět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | 30. srpna 2007 v 16:08 | Reagovat

Může to být zajímavý..přečetl bych si to, ale jaksi nemám na nic čas - ani na školu ne...:-(

2 Bohi Bohi | 8. září 2008 v 19:54 | Reagovat

Tak proč to jsem píšeš ty idiote

3 Miška Miška | 10. listopadu 2008 v 18:39 | Reagovat

neskončí to spíš tak, že ona ho začne podvádět s jedním starým přítelem (J. Smith) v Paříži.. a oni se rozejdou a zůstanou přáteli ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama